Програма мистецьких резиденцій Британської Ради SWAP: UK/Ukraine 2019 оголошує обраних учасників з України та Великої Британії. Троє митців і кураторка з України проведуть по 45 днів у провідних інституціях сучасного мистецтва у Шотландії, в той час як семеро британських митців досліджуватимуть культурний ландшафт України у співпраці з мистецькими інституціями Харкова, Одеси, Львова і Дніпра.

Митці з України

Євген Нікіфоров (нар. 1986, Васильків, Україна) – митець, який живе і працює в Києві. Розпочав професійну практику як фотограф у 2005 році. З 2013-го працює над документальними проектами, зокрема: “Українська радянська мозаїка” (2013-2019) та “Про монументи республіки” (2014-1019). Головною ідеєю його фотографічної практики є спроба фіксації сутності місця у стані трансформацій під впливом економічних, соціальних і природних сил. Ключовий предмет досліджень Нікіфорова – міський простір як головне «поле бою» ідеологічних зіткнень, місто як «карта» невидимих напружень у суспільстві (-вах). Одна з головних тем його роботи останніх чотирьох років – радянський культурний спадок і об’єкти архітектури, що залишилися в містах по всій Україні, та суперечливе ставлення до них сьогодні. Євген перебуватиме на резиденції в Шотландії протягом вересня-жовтня 2019 року в мистецьких інституціях: Hospitalfield та Glasgow Sculpture Studios.

Олександра Кадзевич (нар. 1991, Одеса, Україна) – мисткиня, що живе і працює в Одесі. Закінчила відділення живопису Одеського художнього коледжу ім. М.Б. Грекова у 2011 році і курс "Artist" (2018) у Kyiv Academy of Media Arts. Її творчість фокусується навколо предметів і скульптур, у які вона інтегрує практики живопису, колажу, рисунку та інсталяції з використанням різноманітних матеріалів, серед яких вирізки з газет, тканина, картон, дерево та ін. У своїй мистецькій практиці Кадзевич фіксує дрібні похибки реальності, ледь помітні помилки логіки, коливання та інші «нестабільності», що формують видимий світ, крізь який пробиваються вібрації справжнього життя. Водночас вона досліджує сферу історичної пам’яті, її трансформації та граней сприйняття. Олександра перебуватиме на резиденції в Шотландії протягом вересня-жовтня 2019 року в мистецьких інституціях: Edinburgh Sculpture Workshop та Pier Arts Centre.

Тарас Ковач (нар. 1982, Ужгород, Україна) живе і працює у Києві. Закінчив графічний факультет та асистентуру Національної академії образотворчого мистецтва та архітектури (Київ). Займається графічним мистецтвом, є автором об’єктів та інсталяцій. Працюючи з графікою, він переосмислює та концептуалізує традиційні методи друку, намагаючись їх демістифікувати. Як художника його цікавить тема повсякденності та урбаністичного ландшафту. Вивчаючи буденне середовище, він переосмислює поняття центру та периферії. Тарас перебуватиме на резиденції в Шотландії протягом вересня-жовтня 2019 року в мистецьких інституціях: Scottish Sculpture Workshop та Dundee Contemporary Arts centre .

Кураторка з України

Анастасія Хлестова (нар. 1989, Луганськ, Україна) – кураторка , що живе і працює в Харкові. Отримала ступінь магістра історії мистецтва Харківської державної академії дизайну і мистецтв. Анастасія працює з проблематикою мистецького процесу і місця молодого митця в структурі сучасного мистецтва. Фокусом її роботи є способи функціонування просторів, організованих митцями, історія місцевих мистецьких інституцій, а також молоді митці та їхні особисті історії. Анастасія перебуватиме на резиденції в Шотландії протягом вересня-жовтня 2019 року в мистецькій інституції: Cove Park.

Митці з Великої Британії

Джоселін МакГрегор (нар. 1989, Бостон, Велика Британія) – скульпторка з Камбрії (Велика Британія). Отримала ступені бакалавра образотворчого мистецтва Школи мистецтв Раскіна (Оксфордський університет) і магістра образотворчого мистецтва зі скульптури Мистецької школи Слейда (Лондон). Використовуючи власне тіло як початковий елемент мистецької практики, Джоселін займається пошуком меж між внутрішнім і зовнішнім, органічним і виготовленим, справжнім та уявним світами. Через переробку побутових і промислових матеріалів вона розмиває межі між природним і штучним світом, створюючи надприродний гібрид обох. Джоселін перебуватиме на резиденції у Харкові протягом вересня-жовтня 2019 року у Єрміловцентрі.

Манца Баєц (нар. 1982, Любляна, Словенія) – мисткиня й дослідниця, що працює в Лондоні та Любляні. Манца отримала ступені бакалавра візуальних мистецтв і перформативних дисциплін в Академії образотворчого мистецтва у Венеції, магістра з кураторства лондонського Університету мистецтв і PhD мистецької практики Королівського коледжу мистецтв у Лондоні. Її міждисциплінарна практика створює специфічну мову, використовуючи спостереження національних історій, пам’яті, політики, простору й суспільства. Її творчий підхід заснований на її досвіді в сценографії та кураторській роботі й особливо пов’язаний з аналітичним позиціонуванням мистецької роботи в просторі, а також конструюванням середовища й атмосфери навколо. Манца перебуватиме на резиденції у Харкові протягом вересня-жовтня 2019 року у Єрміловцентрі.

Алішія Фарнан (нар. 1992, Ґлазґо, Шотландія) – мисткиня, що живе і працює у Ґлазґо, Шотландія. Закінчила Школу мистецтв Ґлазґо зі ступенем бакалавра художньої фотографії. Її творчість зачіпає тематику соціальної архітектури та її місця в суспільстві. Через мистецьку практику, що заснована на відчутті спадку, місця й культури, художниця досліджує соціальну історію. Фарнан – співзасновниця Peach Estate, платформи для представлення фотографічних робіт митців з усього світу. Алішія перебуватиме на резиденції у Дніпрі протягом вересня-жовтня 2019 року та співпрацюватиме з галереєю Артсвіт, Культура Медіальна, DCCC.

Кетрін Лозінг (нар. 1985, Донкастер, Велика Британія) – лондонська фотографиня й режисерка. Отримала ступінь бакалавра фотографії з відзнакою Університету Ноттінгем Трент (Велика Британія). Її мистецька практика в основному зосереджується на натюрмортах. Використовуючи предмети й студійну фотографію, вона будує концепти, наративи й відтворює спогади в спеціально створених середовищах. Кетрін перебуватиме на резиденції в Одесі протягом жовтня 2019 року у Музеї сучасного мистецтва Одеси.

Роббі Колмен (нар. 1960, Келовна, Канада) і Джо Годжес (нар. 1962, Іпсвіч, Велика Британія) – мультидисциплінарний мистецький дует із Шотландії. Їхня контекстуальна творчість досліджує екологічні й соціокультурні системи, процеси й відносини та розвідує нові способи роботи в публічному просторі. Їх цікавить дослідження, експеримент, співпраця й пізнання можливостей мистецтва у впливі на нове мислення щодо соціальних та екологічних змін. Їхня практика набуває різноманітних форм: дослідження, соціальні й партисипативні проекти і процеси, постійні й тимчасові твори у публічному просторі та сайт-специфічні інсталяції. Роббі та Джо перебуватимуть на резиденції у Львові протягом жовтня-листопада 2019 року у мистецькій інституції: Арт Центр Фабрика Повидла.

Лореаль Приштай (нар. 1990, Нью-Йорк, США) – лондонська мисткиня, що закінчила Королівський коледж мистецтв зі ступенем магістра фотографії. Зараз у фокусі її творчості – підсвідоме і вроджене мислення. Використовуючи культурні мотиви або «граючи» ними – наративно чи декоративно – Приштай перетворює вже знайомі простори на мізансцени, що акцентують зв’язки між фізичним середовищем і внутрішніми станами з минулого й теперішнього. Вона виражає ці ідеї через фотографію, колекціонування, інсталяцію, та скульптурні інтерпретації. Лореаль перебуватиме на резиденції у Львові протягом жовтня-листопада 2019 року у Центрі міської історії.