Компанія «Шелл» спільно з Британською Радою в Україні обрали переможців конкурсу проектів серед українських ВНЗ, наукових і громадських організацій у рамках програми «Український інститут газу нетрадиційних джерел».
Всього на конкурс було подано 39 заявок від вищих навчальних закладів і організацій з усієї України. Відбір пройшли 7 заявок з Донецька, Харкова та Києва.
Заявки розглядалися в рамках розкриття трьох заявлених тем:
- Природний газ як джерело енергії в Україні;
- Кращі світові практики захисту навколишнього середовища під час реалізації проектів з розвідки та видобутку нетрадиційних вуглеводнів;
- Соціально-економічні переваги від реалізації проектів з розвідки та видобутку нетрадиційних вуглеводнів для місцевих громад, районів та регіонів.
Основний наголос конкурсанти зробили на соціально-економічний вплив реалізації проектів з розвідки та видобутку нетрадиційних вуглеводнів для місцевих громад, районів та регіонів. У цій номінації відібрані чотири заявки:
- Молодіжна громадська організація «Інститут сталого розвитку» (Харків) з проектною пропозицією «Видобувні компанії - партнери для стабільного розвитку громад». Завдання проекту - показати територіальним громадам можливості і переваги для свого розвитку від співпраці з видобувними компаніями.
- Аналітичний центр «Діксі Груп» (Київ) з пропозицією «Посилення громадської підтримки розробки нетрадиційного газу як складової економічних реформ». Проект передбачає створення міжнародної групи експертів для дослідження соціально-економічних результатів розвідки і видобутку нетрадиційного газу в Харківській області.
- Науковий парк «Радіоелектроніка та інформатика» (Харків) з пропозицією «Створення геоінформаційної системи моніторингу впливу розвідки і видобутку вуглеводнів на соціально-економічний розвиток місцевих громад Харківської області». В рамках проекту буде створена і викладена в інтернет для вільного доступу геоінформаційна система моніторингу впливу розвідки і видобутку вуглеводнів в Харківській області. Система відображатиме: де проводиться розвідка і видобуток газу, аналітичну інформацію про стан екології, ринку праці, обсяги надходження до бюджету та інші дані по області. У кожній з 466 місцевих рад Харківської області будуть навчені фахівці з адміністрування даних у цій системі.
- Науково-технічний центр «Психея» (Київ) з пропозицією «Забезпечення здатності представників органів місцевого самоврядування та місцевих громад реалізовувати соціально-економічні переваги проектів з розвідки і видобутку нетрадиційних вуглеводнів в Україні». Проект допоможе навчити представників органів місцевого самоврядування тому, які права, можливості і вигоди є у громади від видобутку газу, і як громада може реалізувати ці соціально-економічні переваги.
В рамках теми «Газ як джерело енергії в Україні» конкурсний відбір пройшли дві заявки:
- Донецький національний технічний університет (Донецьк) з пропозицією «Створення інформаційної бази щодо оцінки екологічних ризиків при підземному, відкритому і свердловинному способах видобутку енергоносіїв». Цей проект допоможе створити банк даних про вплив на біосферу різних підприємств Донецької області з видобутку і виробництва енергоносіїв і проводити порівняльний аналіз впливу виробництва різних видів енергоносіїв (вугілля, газ) на екологічну ситуацію Донбасу.
- Громадська організація «Нова енергія» (Харків) з пропозицією «Природний газ - шлях до стабільного економічного розвитку». Мета проекту - проінформувати населення про прості способи економії енергії і підвищити рівень енергоефективності домогосподарств у регіонах.
У рамках теми «Кращі світові практики захисту навколишнього середовища під час реалізації проектів з розвідки та видобутку нетрадиційних вуглеводнів» переміг проект:
- ТОВ «КТ-Енергія» (Київ) з пропозицією «Вдосконалення дозвільних процедур та процесу інформування громадськості при розвідці і видобутку нетрадиційних вуглеводнів з урахуванням кращих світових практик». Фахівці підприємства проаналізують існуючі дозвільні процедури, виявлять дублюючі функції і слабкі місця в дозвільному процесі для створення ефективної системи регулювання галузі в Україні на прикладі Канади, Великобританії та Польщі.
Переможці конкурсу отримають гранти на суму від 10 000 до 50 000 доларів США на реалізацію проектів.
Нагадаємо, що мета проекту - сприяти обміну досвідом між українськими та іноземними партнерами у сфері видобутку нетрадиційних вуглеводнів, підвищити рівень знань, вмінь і кваліфікації фахівців у цій сфері, здійснювати пошук інноваційних рішень для відповідальної розробки газу нетрадиційних джерел в Україні, а також підвищити обізнаність громадськості з питань відповідальної розробки вуглеводнів.