Хто: Голова Фонду «Об’єднання» (Херсон), засновник та керівник Школи гіперлокальних ком’юніті медіа в Україні, тренер з нових медіа

Співпраця з Британською Радою: майстер-фасилітатор у програмі «Активні громадяни»

З 2015 року Фонд «Об’єднання» є партнером Британської Ради в програмі «Активні громадяни». Але співпраця Юрія Антощука з Британською Радою розпочалася ще раніше: у 2011-2012 роках він проходив навчання в рамках «Active Citizens», а його фонд отримав міні-грант на свою ініціативу. Згодом, у час початку важких змін у країні, в роботі «Активних громадян» була пауза, та невдовзі програма відновила свою діяльність із новою силою, і Юрій каже, що не міг не долучитись до неї. Пройшовши тренінг у 2015 році, він став фасилітатором, а пізніше – майстер-фасилітатором.

«Для мене програма «Активні громадяни» стала певною відправною точкою в трансформації мого бачення, як треба змінити свій підхід до роботи у громаді та з громадою. Розуміння понять сталого розвитку, розбудови довіри та взаєморозуміння поклало основу в більшості моїх тренінгів, а також у спрямуванні роботи всієї організації».

З 2015-го завдяки співпраці з Британською Радою Антощук зустрів неймовірну кількість професіоналів своєї справи по всій Україні, які надихають. «На локальному рівні, працюючи з активними громадянами Херсонської області, я побачив, як люди можуть змінювати свої громади завдяки тому, що готові брати відповідальність на себе та не сидіти склавши руки. Виявляється, у нас є рушії змін, і вони, як правило, на локальному рівні. Якщо взяти місцеві ініціативи, які реалізуються завдяки підтримці Британської Ради у селах, містах, та подивитись на них окремо в масштабах країни — то вони незначні. Але якщо об'єднати всі ці «незначні» ініціативи по всій країні — вони несуть глобальний характер».

У 2016 році завдяки спільному фінансуванню Британської Ради та Херсонської міської ради в Херсоні був проведений перший пітчинг соціальних проектів, у рамках якого було підтримано 8 ініціатив містян на загальну суму в 100 000 грн. Вагомо, що ця подія об’єднала місцевих активістів із міською владою. Пізніше подібні пітчинги були запроваджені в інших містах України.

Через взаємодію з Британською Радою на різних етапах свого життя, а також поїздку до Лондона в 2016 році в Юрія сформувалося ставлення до Великої Британії як країни, яка, дотримуючись консервативних поглядів, іде в ногу з часом. «Її підхід до вирішення багатьох питань лежить через налагодження співпраці, але водночас вона є максимально незалежною в прийнятті рішень та діє виходячи з традицій, що складалися не одне століття», — каже він.

За словами Антощука, влітку 2017-го на другому обласному форумі активних громадян, на який приїхало 88 учасників із Херсонщини, він зрозумів, що це — лише початок великої трансформації суспільства. Ці люди — активні громадяни, які попри певний супротив на місцях роблять позитивні зміни задля сталого розвитку своїх громад. Можливо, в перспективі для Юрія та колег у фонді — і міжрегіональні, й міжнародні колаборації, зокрема, з британськими колегами.