Хто: лідер громадської організації «Молодіжна платформа» (Луцьк)
Співпраця з Британською Радою: учасник, фасилітатор програми «Активні громадяни»
«Молодіжна платформа» є партнерською організацією Британської Ради в програмі «Активні громадяни» вже три роки, провівши відтоді масу заходів, здебільшого відповідаючи за західноукраїнський регіон – серед них пітчинги проектів, навчальні візити людей з різних кінців України в цікаві громади для вивчення досвіду, передачі знань і просто мотивації, каже її лідер Захар Ткачук.
За цей період співпраці було спільно проведено вже чотири пітчинги, куди відбирали в сумі 40 проектів – і 90% із них успішно реалізовують, зауважує активіст. Його організація координує весь процес, пов'язаний з пітчингами ідей – від заявки власне з ідеєю того, як громада може покращити своє життя, через навчання й тренування представників цих громад, до пітчингів, де вони пропонують втілення ідей, а журі з представників місцевої влади, громадських організацій та Британської Ради обирає переможців – і до фінансової та іншої підтримки реалізації цих ідей активними громадянами.
Ткачук зауважує, що найцікавіше спостерігати, як люди з малих населених пунктів генерують різного роду проекти соціальної дії. Там небагато активності щодо проектного мислення чи проектного дизайну – і вважає, наскільки класно працювати з сільською територією, тому що люди там дуже відкриті, готові до нового, швидко схоплюють і стараються робити креативні речі, які дають старт чомусь новому і великому.
«Наприклад, транспортна зупинка для брендингу села: є село Сирники неподалік Луцька, де після нашого пітчингу зробили фестиваль сирників – а це вже туризм, економіка, бізнес – але почалося з того, що вони зробили зупинку у вигляді української кухні в 3D-варіанті, де сім’я готує сирники. Вона тепер туристично приваблива – знаходиться на трасі, й усі з нею фотографуються – а без нас пізніше зробили фестиваль. Тобто є подальший розвиток,» – розповідає Захар.
За словами Ткачука, Британська Рада впродовж цієї тривалої співпраці мала колосальний вплив на нього: «Можна говорити про предметні речі: контакти, зв’язки, методики, знання – та, напевно, це ховається під великою шапкою більшої впевненості в тому, що ти робиш, тому що громадський рух в Україні, я би сказав, навіть не стимулюється, а притримується державою, адже він веде до контролю, до участі громадян у демократії – а урядовим організаціям не завжди вигідно, бо їх контролюють. І буває таке, що в цьому всьому смітті звинувачень, поливань, несприянні роботі громадських організацій з’являються інституції, які кажуть, що ми робимо правильну, благородну, важливу справу. Що сьогодні держава цього може не розуміти або розуміти це замало, і, можливо, завтра розумітиме більше».
«Саме Британська Рада дуже допомогла в ствердженні того, що я роблю, обґрунтувала мої цінності, сказала, що світ дуже великий, і ми робимо величезну роботу глобального масштабу – з’явилося таке відчуття,» – каже Захар. – «А вже крім того, можна називати предметні речі, бо ми змогли організувати стільки проектів і заходів разом – і це колосальний досвід, колосальний інституційний розвиток і організації, й мене особисто, бо за той час я навчився багато як фасилітатор, менеджер програм. Тому це досвід неоціненний. А головне – оця ствердна мотивація, яка далі самозапалюється, яка не потребує вкладення чи нагадування кожен день. Це зміна світосприйняття багато в чому».
В рамках «Активних громадян» є і поїздки за кордон, коли можна подивитися, як вона працює в інших містах і країнах. «Цікаво відчути, що ти – частинка глобальної спільноти, що ваша робота взаємозалежна. Можливо, вона не така вже й помітна, та ви працюєте разом. Будучи в різних країнах, ви сповідуєте одні цінності, які мають на меті цю планету зберегти і покращити для майбутніх поколінь. Оце круто, бо жодна інша програма не давала такої впевненості в собі, в своїх знаннях – а тут я це отримав,» – каже Захар.
Зокрема, і сам Ткачук бував у Великій Британії завдяки цій програмі. «Мені сподобалося те, як люди сприймають державу і себе в ній. Відчутно, що це потужна демократія, яка вже давно розвивається, і що це не награно, як буває у нашій країні, коли говорять про свободу слова, права людини, рівність перед законом – а відбувається все по-іншому. Тому є на що рівнятися – і коли кажуть, що нічого в нас не зміниться, то можна показувати інші країни, де все змінили, бо так хотіли».
Лідер «Молодіжної платформи» певен, що Британська Рада демонструє чудовий досвід, як громадська активність, соціальне підприємництво та багато інших напрямків працюють у Великій Британії. «Тому радив би цю інституцію всім, хто шукає новий досвід, колосальні знання з тих чи інших сфер. Це все дуже корисна, дуже приємна співпраця, завжди організація відчутно переживає за результат і сприяє його досягненню, який би він важкий не був».