Хто: медсестра, військовослужбовець
Співпраця з Британською Радою: навчання на безкоштовних курсах англійської в рамках програми НАТО з перепідготовки колишніх військовослужбовців
Як медсестра в лавах Збройних Сил України Тетяна Ялова служила з грудня 2014 по липень 2016 року. Після демобілізації, у вересні того ж року, потрапила на навчальну програму, що має на меті підтримку колишніх і відставних військових через вивчення англійської й покращення їхніх фахових навичок.
“На той момент я ще не повернулася до попередньої діяльності, тому зайвий час приділяла саме вивченню англійської. Це не було з початкового рівня – я прийшла туди вже з рівнем приблизно Upper Intermediate. За ці 5 місяців, що я навчалася на програмі, значно підвищився мій рівень, покращилися саме розмовні навички, а також знання правопису, синтаксису – тому що до цього я самостійно вивчала мову, і більше на інтуїтивному рівні,” – каже Ялова.
За п’ять місяців вона пройшла загальний курс англійської, починаючи з базового рівня, і поступово група з 16 чоловік дійшла доIntermediate. По закінченню був усний тест із носіями мови, а також складалися письмові тести, і відповідно кожен отримував сертифікат про закінчення курсу з відповідним рівнем.
Опісля Тетяна пройшла курс краніосакральної терапії – методу мануальної терапії, який використовує вплив на центральну нервову систему людини через покращення циркуляції спинномозкової рідини. За допомогою м'яких технік досягаються гарні результати в лікуванні багатьох розладів, як-от міжхребцеві грижі, остеохондроз дисків, викривлення хребта, і в результаті зникають болі в спині та головний біль, налагоджується робота внутрішніх органів. “Викладання велося англійською мовою, хоч із перекладом, але мені він був не потрібен, я розуміла всі терміни, які використовував викладач – що було дуже приємно!”
Пізніше, у червні 2017-го, вона була залучена як координаторка до складання списків бійців, яким була надана медична консультація фізіотерапевтами від Медичного коледжу Вісконсина (MedicalCollegeofWisconsin). На базі Наукового центру радіології в Києві вони тренували українських фізіотерапевтів, неврологів, реабілітологів – і паралельно консультували бійців, які отримали поранення, контузії, ампутації під час бойових дій. “На мене було покладене завдання приймати, реєструвати цих бійців, складати списки, розподіляти їх по днях для консультацій і безпосередньо брати участь у спілкуванні їх із лікарями як перекладач”.
Далі Ялова повернулася до своєї роботи як медсестра з медичного масажу та лікувальної гімнастики в рідному Кременчуці Полтавської області, де працює в клініці сімейного здоров’я.
Безумовно, курс англійської від Британської Ради допоміг їй у подальшій роботі – зокрема, набути впевненості саме в розмовних якостях. “Також я самостійно і багато читаю, непогано пишу, але саме мовний бар’єр, коли підшукуєш слова і губишся, як саме висловитися –подолати його курс мені дуже допоміг. Вивчаю літературу, яка стосується зараз безпосередньо моєї діяльності – це діти з особливими потребами, в яких є загроза ДЦП. Вивчаю спеціалізовані сайти в оригіналі, не потребуючи перекладу. Можу всі новинки в цій галузі відстежувати, не чекаючи їх перекладу і, звичайно, всі ці новаторські методи використовувати в роботі з дітьми”.
“Думаю, кожному з групи навчання підвищило рівень знань. Більшість із них “розбалакалися” після курсу: якщо спочатку соромилися щось казати, то під кінець навіть на перервах ми цілеспрямовано розмовляли англійською. Навіть більше скажу: коли їхали в метро по домівках після занять, теж розмовляли англійською — і ловили на собі здивовані погляди”. Результати навчання вона бачить в одногрупників, із якими підтримує зв’язок – наприклад, один із них багато подорожує за кордон по роботі, беручи участь у міжнародних конференціях – чому точно посприяли підвищені знання англійської.
Тетяна зауважує потребу в постійній практиці та вивченні мови, аби її не втратити – і відстежує події та програми Британської Ради, щоб знайти для себе нові можливості й надалі.