Жінка стоїть у навушниках
© Олена Попова

Цей звіт підсумовує дослідження української видавничої галузі, ініційованого Британською Радою в Україні та проведеного за підтримки Українського інституту книги.  

Проєкт тривав з лютого по жовтень 2020 року. Дослідження включає понад 100 годин офлайн та онлайн інтерв’ю з видавцями, продавцями, бібліотекарями, працівниками фестивалів, представниками культурних та галузевих установ, та іншими зацікавленими сторонами.

Мета проєкту — дослідження галузі видавництва масової літератури в Україні, детальний аналіз потреб видавців та визначення можливостей для інтернаціоналізації.

Зі спалахом Covid-19, що почався в Україні в березні 2020 року, та карантинними обмеженнями, ми вирішили також дослідити вплив пандемії на вітчизняну видавничу галузь.

Це дослідження  відбулося  онлайн в липні-серпні 2020 року. У вересні 2020 року для валідації його висновків у форматі відеоконференції була проведена фокус-група.

Видавнича галузь України: огляд сектора

У видавничій галузі України відбувається багато подій та явищ, що можуть зацікавити видавців з Великої Британії та інших країн: фестивалі та книжкові ярмарки, які вже почали привертати увагу в усьому світі; виняткові ілюстрація та дизайн; приклади технічних інновацій. 

За останні три роки Британська Рада реалізувала кілька успішних програм, орієнтованих на видавничу діяльність, зокрема «Booking the Future» (спільний проєкт з EUNIC), у межах якої відбулися лекції та презентації європейських видавничих експертів на фестивалі «Книжковий Арсенал», 5-денний семінар для 27 українських професіоналів, а також менторську програму «3×3» для українських спеціалістів у галузі видавничої справи. 

Ці програми дали нам уявлення про потребу у видавничих навичках. Ми заповзялися глибше дослідити цю галузь в Україні, створити обґрунтування для майбутніх програм та зрозуміти виклики, які постають перед різними акторами галузі: книгарнями, малими видавцями, видавничими групами та бібліотеками.

Британська Рада запросила консультантку Емму Шеркліфф (Велика Британія) проаналізувати видавничу галузь України.  Досвід роботи  Емми у невеликому незалежному видавництві й академічні дослідження сприяли у роботі над цим звітом.

Емма Шеркліфф

Емма — видавнича консультантка з понад 20-річним досвідом роботи в галузі. Працювала у видавництвах у Парижі, Мельбурні, Абуджі та Лондоні, а також у Британській Раді в Нігерії та Ірані.

Раніше Емма була директоркою Macmillan English Campus, міжнародного підрозділу цифрових видавництв видавців Macmillan, і керівником відділу експортних продажів у Hodder Education. Вона входить до ради директорів Cassava Republic Press UK, а в жовтні 2020 року заснувала літературну агенцію Laxfield Literary Associates.

Емма отримала ступінь магістра сучасних мов у Кембриджському університеті та ступінь магістра в галузі міжнародного розвитку та освіти в Інституті освіти Університетського коледжу Лондона, де отримала  ступінь доктора філософії; її дисертація — дослідження ролі видавців-жінок у формуванні літературного ландшафту Африки.