Sheffield DocFest оголошує програму з українським фокусом “Пароль: Паляниця”, яка розпочнеться світовою прем’єрою фільму “Один день в Україні” від колективу кінематографістів Babylon’13. Цей спільно створений фільм розповідає про один день війни в Україні – 14 березня 2022 року.
Український фокус передбачає участь в програмі Sheffield DocFest, виставку альтернативної реальності, індустріальну програму та дискусії. Зокрема, будуть представлені та організовані:
- 4 повнометражні документальні фільми в офіційному відборі Sheffield DocFest
- 4 повнометражні документальні фільми з офіційного конкурсу Docudays UA
- Кураторський показ від Docudays з дискусією
- VR, мистецькі та TikTok-роботи на виставці альтернативної реальності
- 5 проєктів на стадії розробки, відібрані для MeetMarket на Sheffield DocFest
- 3 проєкти на стадії Works-in-Progress у партнерстві з Українським інститутом
- Українська делегація кінорежисерів і художників за підтримки Британської Ради
Ця комплексна програма є жестом вираження солідарності з Україною. Вона пропонує зустрітися із сучасними українським життям, зокрема і з жахливою реальністю повномасштабної війни. Команда Sheffield DocFest ініціювала програму з бажання підтримувати й співпрацювати з колегами з Docudays UA та партнерами з Українського інституту і Британської Ради. Програма створює простір, де українські кінематографісти та художники можуть бути побаченими, продовжуватимуть розвивати нові проекти та підтримувати українську культуру
Через війну у березні цього року не відбувся Docudays UA, головний міжнародний фестиваль документального кіно в Україні про права людини. Sheffield DocFest запропонував Docudays UA разом створити програму, до якої увійшли чотири українські фільми з офіційного конкурсу Docudays. Також Docudays UA організував показ та дискусію, щоб побачити нинішню військову агресію у контексті, зрозумівши, як українські документалісти пережили та осмислили роки після Революції Гідності у 2014 році.
Український інститут уже співпрацював із Sheffield DocFest, організовуючи приїзд до Шеффілда делегації режисерів із проєктами на стадії works-in-progress в рамках давно запланованого “Сезону культури Велика Британія/Україна”. Це останній з кількох ініціатив DocFest та Українського інституту, які відбулись за останнє десятиліття. Після повномасштабного вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року ця ініціатива здавалась не можливою.
“Той факт, що ця співпраця розширилась і тепер представлена в усій нашій програмі, є свідченням не лише чудових документальних фільмів, які знімає Україна, а й стійкості та відданості наших українських колег, які, незважаючи на неймовірні виклики, живуть у воєнному стані, продовжують боротися за майбутнє української культури”.– Клер Стюарт, тимчасовий генеральний директор Sheffield DocFest
Назва програми “Паляниця” – це великий український традиційний хліб із зерна пшениці. Саме слово з початку війни вживалося на блокпостах для виявлення диверсантів. Навіть російськомовний українець легко впорається з вимовою слова “Паляниця”. А росіянин не може вимовити м’який звук “ц”, якого немає в російській мові. Це слово породило безліч інтернет-мемів, постерів і популярних пісень. Є навіть запис радіоперехоплення, на якому російські військові тренуються говорити це слово один одному, побоюючись бути викритим. Саме це слово свідчить про українську ідентичність і приносить відчуття безпеки.
“Від імені всієї команди Docudays UA дякую чудовим людям із Sheffield DocFest за ініціативу створити цьогорічну програму солідарності з Україною. У рік, коли в нашій країні почалася війна і коли ми змушені відкласти наш фестиваль до моменту визволення від ворога, це неоціненний крок. Нові українські фільми та проекти, пропри все, зможуть отримати оцінки шанувальників та журі.”– Роман Бондарчук, арт-директор Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA.
Британська Рада та Український Інститут вже деякий час планували провести культурний сезон у 2022 році, який першопочатково був присвячений 30-річчю дипломатичних відносин Великої Британії та України. Вторгнення в Україну у лютому зміцнило рішучість створити сезон, відродивши інтерес до української культури та спадщини. В межах річної програми Сезон має на меті зміцнити та поглибити культурне партнерство між обома країнами, а також надати нові можливості для культурного обміну, зокрема через резиденції, бесіди, фільми та лекції. Програма буде зосереджена на змінених потребах та пріоритетах українського сектору та дасть право голосу українським креативникам, як у Великій Британії, так і онлайн. Британська Рада має давні стосунки з Sheffield DocFest, тому відкриття сезону тут має особливе значення.
Британська Рада та Український Інститут із задоволенням співпрацюють над Сезоном культури та відкривають його на Sheffield Doc Fest. Кіно є ключовим творчим сектором в Україні, і зараз як ніколи важливо, щоб нові стрічки, що показують сучасну українську культуру, були побаченими та доступними міжнародній аудиторії”, – Скотт Макдональд, виконавчий директор Британської ради, та Володимир Шейко, генеральний директор Українського інституту.
У рамках “Сезону Велика Британія/Україна” та за підтримки Британської Ради делегація українських кінематографістів і художників відвідає Шеффілд, щоб представити свої документальні фільми, VR та художні роботи. Відібрані команди проектів також візьмуть участь у MeetMarket, флагманському форумі Sheffield DocFest, який об’єднує вибрані команди з широкою мережею міжнародних представників індустрії на фестивалі. Команда DOCU/PRO від Docuday зробила важливий внесок у відбір на MeetMarket. Крім того, три фільми візьмуть участь у презентаціях Work-In-Progress, які було заплановано заздалегідь. Ці проєкти були відібрані за результатами відкритого конкурсу.