Британська Рада презентує міжнародну виставку робіт учасників програми SWAP: UK/UKRAINE. Десять художників і художниць та одна кураторка брали участь у мистецьких резиденціях в Україні та Великій Британії у 2019-у році. Результати своїх візуальних досліджень вони продемонстрували у галереї Артсвіт та Центрі сучасної культури у Дніпрі у березні 2020 року. У зв’язку з запровадженням карантину COVID-19, виставку було закрито з міркувань безпеки, проте ми створили онлайн версію 360, а наш партнер телеканал UA: Культура зняв аудіовізуальний гід виставкою.

Назва виставки “Порушники будуть виявлені?” — риторичне, тривожне питання щодо спроможності та актуальності усталених соціально-політичних норм та правил під час трансформацій та невидимих напружень у суспільствах обох країн, які відображають роботи десятьох митців із України та Великої Британії.

Куратори фінальної виставки — Ілля Заболотний (Британська Рада) та Анастасія Хлестова, коментують обрану тему: “Українські художники та художниці перебували  в Шотландії восени 2019 року, якраз в час активних дискусій щодо  реалізації Брекзіту  політичного вибору майбутнього для Сполученого Королівства. Саме тому вони відчули та відобразили в своїх роботах  аспекти невидимого напруження, тривоги, прихованої агресії, мінливих кордонів приватного та публічного, підваження звичних “правил життя”. Художники та художниці з Великої Британії, в свою чергу,  опинились у вирі довготривалого та неоднозначного трансформаційного процесу у різних містах України: Дніпрі, Харкові, Львові та Одесі. Для них це стало відправною точкою для розмірковувань про нові моделі соціокультурних відносин, пошук єдності у часи створення та знищення уявних кордонів, (не)можливість привнести порядок у хаотичне сьогодення, спробу розкодування таємниць “іншого”. Важливим та об'єднуючим для всіх резидентів та резиденток є пошук більш цілісного погляду на світ та рефлексія щодо свого місця у системі координат, що постійно оновлюється”.     

Кожного року програма SWAP UK/Ukraine випробовує нові формати та локації мистецьких резиденцій. Цього року провідні шотландські інституції  відкрили для українських художників абсолютно нові підходи та точки зору на культурний контекст Європи крізь призму Шотландії. В Україні програма мала широку географію — резиденції відбулись у Харкові (ЄрміловЦентр), Одесі (Музей  сучасного мистецтва Одеси), Львові (Арт центр Фабрика Повидла і Центр міської історії) та Дніпрі.  

В Дніпрі програма SWAP розпочала співпрацю не тільки з такими досвідченими організаціями як Артсвіт, Культура Медіальна, але й з інституцією, яка тільки формується та починає свою діяльність — Центром сучасної культури в Дніпрі (DCCC). Саме тому фінальний проект резиденцій представлений у двох виставкових просторах, Артсвіт та DCCC, з метою підтримати нову ініціативу, посилити діалог та активності навколо створення центру та підкреслити важливість цього явища для міста. 

Проведення фінальної виставки міжнародного проекту SWAP: UK/UKRAINE в Дніпрі також має на меті активізувати роль міста в міжнародному культурному діалозі, стимулюючи розвиток локального культурного ландшафту й підтримуючи ідеї децентралізації культурних процесів.

“Центр сучасної культури є платформою для міжнародного, міжрегіонального та локального співробітництва, репрезентації сучасного мистецтва та різноманітності сучасної культури. Для нас є надважливим питання роботи із місцевим контекстом, можливість виникнення колаборацій та обмін досвідом між митцями, діячами культурного сектору та місцевими жителями. Ми раді, що одним із перших великих міжнародних проєктів в ще офіційно не відкритому центрі стане групова виставка резиденцій Британської Ради SWAP: UK/UKRAINE.” — Андрій Палаш, керівник ГО Kultura Medialna

“Ми цінуємо досвід співпраці і раді можливості разом презентувати проєкти резидентів з України та Великобританії, зокрема в просторі галереї Артсвіт, і саме у Дніпрі — місті, яке на сьогодні має невисокий рівень формальної освіти у сфері культури та мистецтва, а також, звідки повсякчас відбувається відтік творчих кадрів. Однак ми переконані, що формат резиденції дозволяє нам через обмін досвідом, взаємодію художників з місцевою спільнотою та міським простором, підтримку кураторів з міжнародним досвідом отримати поштовх для розвитку в місті неформальної освіти у сфері актуального мистецтва, активізувати творче середовище, сприяти закріпленню Дніпра на культурній мапі країни і світу,” — Ірина Полікарчук, директорка галереї Артсвіт. 

SWAP: UK/Ukraine — щорічна програма резиденцій Британської Ради в Україні для художників та кураторів. Програма реалізується у співпраці з найбільш інноваційними й експериментальними мистецькими інституціями в Україні та Великій Британії. З моменту запуску програми у 2016 році в рамках програми було проведено 41 резиденцію (37 для художників і 4 для кураторів). В Україні Британська Рада працює з такими інституціями, як ЄрміловЦентр (Харків), Арт центр Фабрика Повидла і Центр міської історії (Львів), Музей сучасного мистецтва Одеси, галерея Артсвіт, Культура Медіальна, Центр сучасної культури у Дніпрі (DCCC); у Великій Британії головний партнер — Hospitalfield (з 2019 року) та низка партнерських інституцій у Шотландії — Cove Park, Scottish Sculpture Workshop, The Pier Arts Centre, Dundee Contemporary Arts Print Studio (DCA), Glasgow Sculpture Studios та Edinburgh Sculpture Workshop (ESW).

SWAP має на меті поєднати художників з обох країн та підтримувати їхній розвиток у міжнародному середовищі. Також програма надає художникам час на дослідження, рефлексію й вивчення мистецьких традицій Великої Британії та України.

Партнери фінальної виставки мистецьких резиденцій SWAP: UK/UKRAINE 2019 — галерея Артсвіт, Культура Медіальна, Центр сучасної культури у Дніпрі. 

Інформаційний партнер — телеканал UA: Культура

Більше про програму

Митці з України

Євген Нікіфоров (нар. 1986, Васильків, Україна) — митець, який живе і працює в Києві. Розпочав професійну практику як фотограф у 2005 році. З 2013-го працює над документальними проектами, зокрема: “Українська радянська мозаїка” (2013-2019) та “Про монументи республіки” (2014-1019). Головною ідеєю його фотографічної практики є спроба фіксації сутності місця у стані трансформацій під впливом економічних, соціальних і природних сил. Ключовий предмет досліджень Нікіфорова — міський простір як головне «поле бою» ідеологічних зіткнень, місто як «карта» невидимих напружень у суспільстві(-вах). Одна з головних тем його роботи останніх чотирьох років — радянський культурний спадок і об’єкти архітектури, що залишилися в містах по всій Україні, та суперечливе ставлення до них сьогодні. Євген перебував на резиденції в Шотландії протягом вересня-жовтня 2019 року в мистецьких інституціях: Hospitalfield та Glasgow Sculpture Studios.

Олександра Кадзевич (нар. 1992, Одеса, Україна) — мисткиня, що живе і працює в Одесі. Закінчила відділення живопису Одеського художнього коледжу ім. М.Б. Грекова у 2011 році і курс "Artist" (2018) у Kyiv Academy of Media Arts. Її творчість фокусується навколо предметів і скульптур, у які вона інтегрує практики живопису, колажу, рисунку та інсталяції з використанням різноманітних матеріалів, серед яких вирізки з газет, тканина, картон, дерево та ін. У своїй мистецькій практиці Кадзевич фіксує дрібні похибки реальності, ледь помітні помилки логіки, коливання та інші «нестабільності», що формують видимий світ, крізь який пробиваються вібрації справжнього життя. Водночас вона досліджує сферу історичної пам’яті, її трансформації та граней сприйняття. Олександра перебувала на резиденції в Шотландії протягом вересня-жовтня 2019 року в мистецьких інституціях: Edinburgh Sculpture Workshop та Pier Arts Centre.

Тарас Ковач (нар. 1982, Ужгород, Україна) живе і працює у Києві. Закінчив графічний факультет та асистентуру Національної академії образотворчого мистецтва та архітектури (Київ). Займається графічним мистецтвом, є автором об’єктів та інсталяцій. Працюючи з графікою, він переосмислює та концептуалізує традиційні методи друку, намагаючись їх демістифікувати. Як художника його цікавить тема повсякденності та урбаністичного ландшафту. Вивчаючи буденне середовище, він переосмислює поняття центру та периферії. Тарас перебував на резиденції в Шотландії протягом вересня-жовтня 2019 року в мистецьких інституціях: Scottish Sculpture Workshop та Dundee Contemporary Arts centre.

 

Кураторка з України

Анастасія Хлестова (нар. 1989, Луганськ, Україна) — кураторка, що живе і працює в Харкові. Отримала ступінь магістра історії мистецтва Харківської державної академії дизайну і мистецтв. Анастасія працює з проблематикою мистецького процесу і місця молодого митця в структурі сучасного мистецтва. Фокусом її роботи є способи функціонування просторів, організованих митцями, історія місцевих мистецьких інституцій, а також молоді митці та їхні особисті історії. Анастасія перебувала на резиденції в Шотландії протягом вересня-жовтня 2019 року в мистецькій інституції: Cove Park.

 

Митці з Великої Британії

Джоселін МакГрегор (нар. 1989, Бостон, Велика Британія) — скульпторка з Камбрії (Велика Британія). Отримала ступені бакалавра образотворчого мистецтва Школи мистецтв Раскіна (Оксфордський університет) і магістра образотворчого мистецтва зі скульптури Мистецької школи Слейда (Лондон). Використовуючи власне тіло як початковий елемент мистецької практики, Джоселін займається пошуком меж між внутрішнім і зовнішнім, органічним і виготовленим, справжнім та уявним світами. Через переробку побутових і промислових матеріалів вона розмиває межі між природним і штучним світом, створюючи надприродний гібрид обох. Джоселін перебувала на резиденції у Харкові протягом вересня-жовтня 2019 року у Єрміловцентрі.

Манца Баєц (нар. 1982, Любляна, Словенія) — мисткиня й дослідниця, що працює в Лондоні та Любляні. Манца отримала ступені бакалавра візуальних мистецтв і перформативних дисциплін в Академії образотворчого мистецтва у Венеції, магістра з кураторства лондонського Університету мистецтв і PhD мистецької практики Королівського коледжу мистецтв у Лондоні. Її міждисциплінарна практика створює специфічну мову, використовуючи спостереження національних історій, пам’яті, політики, простору й суспільства. Її творчий підхід заснований на її досвіді в сценографії та кураторській роботі й особливо пов’язаний з аналітичним позиціонуванням мистецької роботи в просторі, а також конструюванням середовища й атмосфери навколо. Манца перебувала на резиденції у Харкові протягом вересня-жовтня 2019 року у Єрміловцентрі.

Алішія Фарнан (нар. 1992, Ґлазґо, Шотландія) — мисткиня, що живе і працює у Ґлазґо, Шотландія. Закінчила Школу мистецтв Ґлазґо зі ступенем бакалавра художньої фотографії. Її творчість зачіпає тематику соціальної архітектури та її місця в суспільстві. Через мистецьку практику, що заснована на відчутті спадку, місця й культури, художниця досліджує соціальну історію. Фарнан — співзасновниця Peach Estate, платформи для представлення фотографічних робіт митців з усього світу. Алішія перебувала на резиденції протягом вересня-жовтня 2019 року та співпрацювала з галереєю Артсвіт, Культура Медіальна, Центром сучасної культури у Дніпрі.

Кетрін Лозінг (нар. 1985, Донкастер, Велика Британія) — лондонська фотографиня й режисерка. Отримала ступінь бакалавра фотографії з відзнакою Університету Ноттінгем Трент (Велика Британія). Її мистецька практика в основному зосереджується на натюрмортах. Використовуючи предмети й студійну фотографію, вона будує концепти, наративи й відтворює спогади в спеціально створених середовищах. Кетрін перебувала на резиденції протягом жовтня 2019 року у Музеї сучасного мистецтва Одеси.

Роббі Колмен (нар. 1960, Келовна, Канада) і Джо Годжес (нар. 1962, Іпсвіч, Велика Британія) — мультидисциплінарний мистецький дует із Шотландії. Їхня контекстуальна творчість досліджує екологічні й соціокультурні системи, процеси й відносини та розвідує нові способи роботи в публічному просторі. Їх цікавить дослідження, експеримент, співпраця й пізнання можливостей мистецтва у впливі на нове мислення щодо соціальних та екологічних змін. Їхня практика набуває різноманітних форм: дослідження, соціальні й партисипативні проекти і процеси, постійні й тимчасові твори у публічному просторі та сайт-специфічні інсталяції. Роббі та Джо перебували на резиденції у Львові протягом жовтня-листопада 2019 року у мистецькій інституції: Арт Центр Фабрика Повидла.

Лореаль Приштай (нар. 1990, Нью-Йорк, США) — лондонська мисткиня, що закінчила Королівський коледж мистецтв зі ступенем магістра фотографії. Зараз у фокусі її творчості — підсвідоме і вроджене мислення. Використовуючи культурні мотиви або «граючи» ними — наративно чи декоративно – Приштай перетворює вже знайомі простори на мізансцени, що акцентують зв’язки між фізичним середовищем і внутрішніми станами з минулого й теперішнього. Вона виражає ці ідеї через фотографію, колекціонування, інсталяцію, та скульптурні інтерпретації. Лореаль перебувала на резиденції у Львові протягом жовтня-листопада 2019 року у Центрі міської історії.