Чергова сесія онлайн-табору Активних Громадян відкривала «жива бібліотека» із запрошених гостей, що ділилися своїм досвідом громадської активності в Україні та за кордоном й наголошували на важливості персональної ініціативи у впровадженні проєктів соціальної дії. Серед запрошених спікерів:
Наталя Склярська – організаторка культурних заходів та фестивалів, активістка громадської ініціативи «Самосад на Подолі», який був натхнений pop up garden «Садами принцес» у Берліні.
«Спільна діяльність однозначно перетворює просто жителів на спільноту.»
«Самосад» – це яскравий приклад того, як спільними зусиллями громади занедбаний пустир на Подолі поступово перетворився на квітучій сквер та місце громадського дозвілля. Облаштування саду – це одна річ, але потім відбулося найважливіше – діалог між поколіннями.
Пригадую один епізод, коли молодий хіпстер із властивим завзяттям у страшну спеку тягне відра з водою та збирається «напоїти» квіти, не встигаю я зробити зауваження, коли наша місцева бабуся каже: «Синку, не роби цього зараз, в таку спеку квіти просто погорять. Треба ввечері поливати». Хлопець зацікавився, чому так, і як потрібно доглядати квіти. Здавалось би, різні групи людей, але не конфліктують між собою, а виявляються цінними один для одного, бо в них є спільна мета, навіть, якщо мета – це просто квіти.
«Якщо ви справді робите добру справу, звичайно, вона не приноситиме одразу прибутків, але якщо ви робите її наполегливо, рано чи пізно з’являться люди, що вас підтримують.»
Можу вам сказати з досвіду, теорія «розбитих вікон» однозначно працює і з часом люди звикають до чогось хорошого й перестають вандалізувати. Якщо зібратися разом і робити свою справу наполегливо – усе складається.
Більше інформації про «Самосад» за посиланням.
Олена Бекреньова – голова фонду родини Богдана Гаврилишина.
«Громадська активність повинна проходити крізь всю людську діяльність».
Основні засади роботи Фонду родини Богдана Гаврилишина – це відповідальність і нові можливості. Богдан Дмитрович вірив, що саме молодь змінить Україну. Саме тому ключові програми фонду спрямовані на молодь віком від 18-35 років і покликані сприяти змінам в Україні. Зокрема, такі програми, як «BH15» та «Молодіжні делегати ООН», «Project Guru» – чатбот у Telegram, що допомагає у написані вашого проєкту від формування ідеї до опису концепту. Тема персональної відповідальності прослідковується як у житті Богдана Гаврилишина, так і в роботі фонду, де кожен член нашої команди відчуває відповідальність за свою справу. У відповідь на універсальну декларацію прав людини Богдан Гаврилишин розробив «BH15» – «Декларацію відповідальності людини». За для популяризації цієї ідеї щороку проводиться «Марафон Відповідальності». Наразі, ми плануємо запровадити «Національний День відповідальності в Україні».
Більше інформації про фонд тут.
Роман Вітонів, відомий як Майкл Щур – ведучій програми «#@)₴?$0» на телебачені Торонто.
«Коли я роблю щось уперше, завжди стикаюсь із сумнівами. Але потім я зрозумів, іноді треба менше думати, а більше робити.»
Коли я тільки придумав Майкла Щура, вирішив спробувати відзняти перше відео. Ми з моєю знайомою у якості відео-операторки пішли на «Людину Року», знімали, отримували задоволення від процесу. Після зйомок виявилось, що все відео – чорне і нічого не відзнялось. Тоді мені здалось – це знак того, що це погана ідея і проєкт того не вартий. Через деякий час мене знайомлять із людьми з організації «Громадянин». Вони почали розпитувати про ідею «Щура». Я їм розказав, що хочу відзняти декілька репортажів напередодні виборів, і вони несподівано зацікавились і дали фінансування. Тоді я для себе зрозумів, що іноді треба менше думати, а більше робити.
Коли я почав робити проєкт «Чим живеш Україно», у мене вже з’явилась команда, і це друга найважливіша річ будь-якого проєкту. Потім вже почали з’являтись й інші проєкти.
Найбільший урок, який я для себе виніс – це долати страх, починаючи щось нове. Коли ти маєш начальника, тебе завжди хтось направить, підкаже, покарає, а коли ти сам за все відповідаєш, завжди є страх, а чи в правильну сторону ти рухаєшся ? Але з часом коли набираєшся досвіду, цей страх проходить.
Наступний страх – це страх невдачі, коли ти переживаєш, готуєшся, докладаєш зусиль і в результаті нічого не виходить, тут мені допомогла команда, що вірила у мою ідею. Дуже важливо оточити себе людьми, що готові вас підтримати, коли вам це потрібно і навіть тоді, коли вам здається, що це не потрібно.
Більше про «#@)₴?$0» за посиланням.
Smilte Jonusaite – Представниця «Активних Громадян» з Литви.
«Активні Громадяни об’єднують не тільки місцеві громади, а і людей з різних куточків світу.»
Моя історія з громадською активністю розпочалась у 2017 році, коли організація «Активні Громадяни з’явилась у Литві. Тоді я потрапила на тренінг фасилітаторів – це був перший подібний досвід. Невдовзі після тренінгу я організувала воркшоп у своєму рідному місті. Перший проєкт соціальної дії називався «Свенчоні, святкуємо разом» і був покликаний об’єднати міську громаду. Першим етапом підготовки до святкувань стало виготовлення різдвяних прикрас та дерев’яних оленів. Я була неймовірно щаслива, що наша громада активно долучилась до збору матеріалів, проводила вечори, виготовляючи прикраси та спілкуючись між собою, об’єднуючи покоління. Я пишаюсь тим, що наші олені були прикрашені святковою ілюмінацією та встановлені у місцевому парку. І тепер це стало нашою традицією, і кожного року в нас нові прикраси до Різдва.
Моєю порадою до вас буде – збираючи команду, долучіть до неї максимально різноманітних людей, це однозначно, допоможе у розвитку проєкту.
Наступний проєкт «Solo Latino» – уроки танців, де кожен член нашої громади віком від 6 до 60 може прийти і повчитися танцювати. Ще ми влаштовували громадські кіноперегляди, після яких глядачі мали змогу долучитися до обговорення кінострічок.
Після реалізації ініціатив мене запросили до міжнародної навчальної поїздки до Лондону. Для мене це був знаковий момент, після якого я зрозуміла, що Активні Громадяни об’єднують не тільки місцеві громади, а і людей з різних куточків світу. Згодом я отримала запрошення долучитися до національної команди Активних Громадян в Литві і вже 2 роки працюю комунікаційною координаторкою, а починала як фасилітатор. Сьогодні ми маємо потужну команду та підтримку, як з боку організацій, так і на державному рівні.
Більше інформацій про Активних Громадян в Литві тут.
Ramsden Joseph та Saba Ahmed – члени Активних Громадян в Ліверпулі, Велика Британія.
Ramsden Joseph – Коли я пройшов тренінг Активних Громадян у Лондоні, то вирішив застосувати отримані знання в громаді Ліверпуля.
Один з перших проєктів, які ми почали реалізовувати – «Цикл життя». Спочатку він мав на меті створити інклюзивну культуру велосипедного руху в Ліверпулі, популяризувати велосипедний спорт серед громади та усувати бар'єри й стереотипи, а також створити можливості зайнятості та самозайнятості в громаді.
Проте, через Covid-19 проєкт адаптувався на підтримку працівників, щоб вони могли безпечно пересуватися та покращувати своє здоров'я / самопочуття, заощаджувати гроші, зменшити стрес та створити позитивне середовище.
Saba Ahmed – Практично всі з ким ми говорили, були натхненні на позитивні зміни у громаді. Ми розробили курс, до якого могли долучитись усі охочі до змін. Таким чином, люди об’єднались разом навколо проєктів соціальної дії і дуже швидко стали друзями. Після завершення курсів 31 людина долучилась до руху Активних Громадян.
Табір Активних Громадян реалізується Британською Радою і є частиною програми House of Europe, що фінансується Європейським Союзом.
Більше про табір за посиланням.
#activecitizenscamp #activecitizensua #houseofeurope #HouseofEurope #activecitizensonline