Тематичний табір Active Citizens, присвячений креативному лідерству, поповнює «Живу Бібліотеку гостей Активних Громадян».  

У рамках таборових сесій Активні Громадяни мають змогу почути фахових спікерів з різних сфер діяльності, які мають на меті поділитися досвідом та допомогти розвинути необхідні лідерські навички. Нижче ви маєте нагоду  докладніше ознайомитись з історіями спікерів табору.

Оксана Седашова про різницю між творчістю та креативом та практичні поради з креативного вирішення проблем

Оксана Седашова – кандидатка наук, доцентка бізнес-школи «Крок», яка ділиться досвідом пошуку креативного вирішення проблем у рамках сесії,  присвяченій «Методам генерування ідей». 

«Найголовніша умова для креативності та інколи найскладніша – це дати собі дозвіл генерувати абсурд». 

Темою сьогоднішнього обговорення є «Крео-фактор – умова справжньої креативності». Ми розглянемо як працює креатив, які основні етапи і закономірності креативного процесу можна виділити.   

Що ж таке креативність? Існує дуже багато визначень, але мені найближче те, яке дала Dr. Marta Davidovich Ockuly: «Креативність – це людино-орієнтовний процес уявлення можливостей і виконання активних дій з втілення ідей у життя».   

Навіть якщо ви абсолютно не соромитесь і у вас прекрасно працює «генератор рандомної маячні», а для креативу це дуже важливо, існують певні особливості ефективного генерування ідей, на яких тримається креатив і без яких він є неможливим.  

Насамперед, креативність характеризується таким фактором як «continuum», тобто сталість. Креативна людина залишається креативною цілодобово і абсолютно в усіх сферах діяльності. Не буває так, що людина зняла краватку і все, тепер вона не креативна. 

Більшість уявляє, що креативна людина – це виключно та, що без кінця фонтанує ідеями, проте насправді, генерація ідей – лише найменша частка процесу. Недостатньо просто уявити можливості. Потрібно взяти і зробити, спрогнозувати при яких умовах ідея може бути втіленою. Вміння з найкращих ідей обирати найактуальніші й найбільш життєздатні, саме цієї якості часто бракує. 

Наступна особливість – це швидкістність, здатність народжувати безліч креативних ідей у самих різних умовах. 

На сьогоднішній день інформація оновлюється надзвичайно швидко, ми не маємо можливості чекати на умови для креативності та шукати «натхнення».  В сучасному ритмі ми маємо вміти генерувати ідеї просто тому, що є нагальна необхідність.  

Також кардинально різними є поняття людина творча і людина креативна. Насамперед, можна бути творчим та при цьому не бути креативним і абсолютно неможливо бути креативним і не бути творчим.  

Якими є ключові відмінності творчого процесу від креативного? 

Творчість – завжди орієнтована на процес, а не на результат. Це те, що не піддається контролю та прогнозу. До прикладу, можна любити грати на гітарі для задоволення процесом та не збиратись випускати студійний альбом.  

Креативний процес – це чисто технічний процес, що має у собі прагматичний елемент. Тобто, ми маємо  проблему або виклик, дедлайн і ми націлені виключно на результат. Взагалі, будь-яку проблему варто називати викликом, тоді одразу включається ресурсний стан для вирішення задачі. Тому дуже важливим є правильні формулювання. 

Ключові особливості ефективного генерування ідей: 

  • Починайте з фітнесу мозку. 

Якщо у вас бракує досвіду у креативі, не варто очікувати, що на перший же «виклик» у вас потоком почнуть народжуватись ідеї. Пограйте в асоціації, поєднуйте нез’єднувальне, придумайте незвичне застосування звичним речам.  

  • Шукайте скрізь аналогії з різних областей.   

Перші десять ідей зазвичай найбанальніші, тому не зупиняйтесь, тільки після десятої ідеї спрацьовує креатив. 

  • Фіксуйте будь-які ідеї, навіть якщо спершу вони здаються нісенітницею.  

Наша оперативна пам’ять здатна фіксувати не довше 60 секунд, тому записуйте ідеї, а ще краще, замальовуйте.  

  • На етапі генерування ідей будь-яка критика є забороненою. 

Генеруючи ідею, не шукайте докази на її підтвердження, ідея – першочергова. 

Спочатку у всіх з’являється неструктурований образ ідеї та цього не слід боятися – це цілком нормально. Спочатку «картинка», обґрунтування – потім.  

  • Заходьте в «ресурс». 

У панічному стані неможливо бути креативним, тому спокійно опановуйте емоції.  

  • Робіть паузи та не сваріть себе за них. 

Коли відбувається «переключення», це дає колосальний «інсайт», при цьому вчасно повертайтесь до процесу.  

  • Уникайте монотонності.  

Шукайте ідеї різними, нестандартними шляхами, комбінуйте ідеї. У процесі вирішення задач, я б не рекомендувала відкладати «на потім». Краще  спробувати оволодіти методами візуалізації  і почати малювати «ментальну карту». Як тільки ви підключите моторику та різнобарвні кольори, до вас прийдуть ідеї.  

Будь-який процес креативності починається з визначення теми. Тема має бути чітко сформульована, записана і починатись із питання «як». Ви маєте чітко визначити задачу. Далі згенерувати  потік ідей і що дуже важливо на цьому етапі критика категорично заборонена, будь-які ідеї мають фіксуватися, навіть найабсурдніші. Після чого ідентифікуєте найкращі з них, ось тут вам знадобиться критичне мислення. Далі або шліфуєте ідеї, або тестуєте у реальних умовах. І жодну з цих фаз не можна пропускати або змішувати.  

Підсумовуючи, найголовніша умова для креативності та інколи найскладніша – це дати собі дозвіл генерувати абсурд. Дозвольте собі бути недолугими та смішними і вільно висловлювати власні ідеї. Як тільки позбуваєтесь рамок, ви генеруєте новації, що можуть потенційно перетворитись в інновації. 

Марися Нікітюк про те як народжуються креативні ідеї та важливість комунікації 

Марися Нікітюк – українська сценаристка та режисерка, володарка численних премій та нагород, серед яких премія «ім. Кшиштофа Кисловського» та «Відкриття Року 2018». Світова прем’єра її стрічки «Коли падають дерева» була представлена у 2018 році  під час 68-го Берлінського кінофестивалю. 

«Натхнення черпається з амбіцій та травм, бо амбіції  це теж травма і те, що ви вважаєте своїм недоліком, може стати вашим ресурсом».   

Говорячи про креатив, він ніколи не з’являється на рівному місці. У 13 років я вирішила, що буду письменницею, і з того часу пишу майже щодня, інколи більше, інколи менше. Тому коли у 25 я почала реалізовувати перші задуми,  вже мала 10-річну практику написання.   

Будь-які шалені ідеї базуються на реальному житті. Ви не зможете придумати сценарій або зняти фільм, який буде не правдоподібний, бо вийде недолуго і нецікаво, зразу видно фальш. Протягом життя ми пропускаємо через себе певний досвід і саме широта цього досвіду дозволяє зчитувати креативні посили. Ви маєте стати своєрідною антеною і реагувати, думати, тримати свою діяльність у полі зору, і з часом вже на підсвідомому рівні до вас прийде рішення.  

У реалізації ідей людський ресурс є надзвичайно важливим. Потрібно вміти тримати людей навколо, вести за собою і не розчаровувати. Красиво розійтись, щоб у будь-який момент можна було відновити контакти.  

Навичкам комунікації я вчилась несвідомо. З часом ви  набуваєте певного авторитету, але насамперед, треба вірити у власну ідею, аби закохати в неї інших. Бо, коли віри недостатньо, діла не буде. Якщо говорити відверто, натхнення черпається з амбіцій та травм, бо амбіції – це теж травма і те, що ви вважаєте своїм недоліком, може стати вашим ресурсом. 

Захопившись ідеєю, я цілковито поринаю у неї та можу знімати по 17-20 годин на день. Так було із «Коли падають дерева». Після роботи в такому режимі прийшло емоційне вигорання, депресія та апатія. Я понад рік приходила в себе. Повернутись у нормальний стан мені допомогло інтерв’ю, яке я робила про онкохворих людей. Мене захопив їх азарт та жага до виживання. Я зрозуміла, що поки ми живі, можна зробити все!  

Дізнатися більше про стрічку «Коли падають дерева» можна з сюжету ТСН тут.

Оксана Вотум про механізми мотивації та як не зазнати «емоційного вигорання» 

Оксана Вотум – практикуючий психолог, психотерапевт та авторка проєкту  «Джазові історії – Він та Вона». Протягом  сесії спікерка допомагала  розібратись у питаннях пошуку креативних рішень та внутрішньої мотивації, провівши воркшоп «Побачення із собою».  

«Бажання – це даний нам природою мотиваційний механізм». 

Чому на сьогоднішній день креатив є надважливим у всіх сферах життя, від творчості і до політики? Тому що в наш час швидкого розвитку стандартні рішення просто перестають працювати. Вимога нового часу у поєднанні непоєднуваного, а для цього просто необхідне креативне мислення.  

Основною метою нашої зустрічі є віднайти прихований в нас креатив і зрозуміти хто я такий? Ким є людина, з якою я живу від народження? Які фактори заважають нашому креативному мисленню? 

На превеликий жаль, ми часто сумніваємось в собі та відносимося до себе не з любов’ю, як до найріднішої людини, а з нищівною критикою, як до дитини, що постійно робить все не так. Але насамперед, людина, що не боїться помилятися, визнавати свої помилки і вільно озвучує власні ідеї, є щирою та спокійною, саме таку людину ми зчитуємо як упевнену.  

Звичайно, нам допомагає оптимізм та оптимізм – це лише енергія, яку ми позитивно вкладаємо в дію, а от упевненість в собі – це також про можливість прийняти себе в слабкості, дати собі дозвіл помилятися та іноді нічого не робити. Коли немає сил та натхнення чи не подобається те, що доводиться робити, або старання не дали очікуваного результату, у такі моменти позитив нас залишає і креатив просто неможливий. 

Пригадайте, як часто ви не приймали, критикували себе та оцінювали через призму інших, а не через власні здобутки? Через надмірні вимоги та самокритику і, як результат, постійне незадоволення собою.  Якщо проаналізувати, в дитинстві багатьох з нас сварили і критикували, щодня порівнювали з іншими дітьми, це змушувало відчувати злість, сором та образу. Оскільки, в дитини недостатньо досвіду,  вона сприймає себе через батьківські слова, які  для неї є істиною і єдиним джерелом інформації про себе. 

У дорослому житті, коли ми стикаємось з певними труднощами та починаємо себе критикувати, скажімо, за невдалий проєкт чи недостатній результат, ми переживаємо абсолютно ті ж самі емоції, що і в дитинстві. Але на цей раз ми самі виступаємо у ролі цього «дорослого». І  коли ви ставите собі завдання: придумай креативну ідею, розвинь свій бізнес, почни новий стартап. Що ця людина, до якої ви відносились упереджено із критикою,  може відчувати? Далі, як за сценарієм: самосаботаж, прокрастинація, емоційне вигорання, невпевненість, небажання будь-що робити та думка про те, що ви ні на що не здатні, інші в усьому кращі, я не талановитий,  ідеї у моїй голові здатні не народитись. 

Зазвичай наші слабкі сторони є зворотною стороною наших сильних якостей. Наприклад, вміння поєднувати різні напрямки діяльності  означає творче мислення, а творчі люди просто неспроможні на тайм-менеджмент. Творчість -- це вміння мислити за рамками, а часові межі -- це рамки, де творчість просто зникає.    

Ми маємо навчитись підтримувати себе у моменти невдач, поставитись до себе як до дитини та зрозуміти, що іноді просто не вистачає сил. Якщо не пішли у зал чи на пробіжку, то спробуйте розібратись чому ? Почніть розмовляти із собою як із близьким другом, без критики, приниження та образ. Тільки коли є прийняття і любов, лише після цього з’являється енергія та сили на нові починання.  

Гармонійна людина будує власне життя від себе від свого «хочу». Людина, що будує життя від  «потрібно», живе не своє життя, на підсвідомому рівні у неї працюють чужі установки, бажання постійно щось доводити. А власне життя -- це завжди про «хочу». Я хочу зараз бігати чи не хочу? Я хочу цей проєкт чи не хочу? Саме так працює мотивація для дорослої людини. Бажання – це даний нам природою мотиваційний механізм.  Якщо людина прислухається до своїх бажань, вона ніколи не буде прокрастинувати і не зазнає емоційного вигорання, бо вчасно відчує коли треба взяти паузу і відновити баланс. 

Більше про «Джазові історії – Він та Вона» тут.