У 2023 році учасники навчальної програми “Підтримка креативної економіки” отримали можливість продовжити свою діяльність у сфері культурних і креативних індустрій через участь у нашому грантовому конкурсі. З-поміж 32 заявок ми обрали п'ять найкращих проєктів, які отримали фінансування у розмірі до 8000 фунтів і успішно реалізовані у 2024 році.
Дослідження кадрової ситуації на книжковому ринку
Грантер: ГО “Культурно-видавничий проект Читомо”
Як війна вплинула на умови роботи у сфері книговидання? Чому фахівці полишають книговидавничу галузь і які спеціальності є найзатребуванішими? Які зарплати наразі може запропонувати ринок і хто заробляє найбільше? Чи є конкуренція за кадри з боку інших українських компаній в межах галузі або поза її межами? На ці та інші запитання дало відповідь дослідження, проведене Читомо у партнерстві з CAT-UA (Communication Analysis Team – Ukraine). Результати дослідження доступні за посиланням. Також у межах проєкту Читомо започаткувало серію матеріалів про “книжкові” професії: давно відомі, що переживають суттєві трансформації, або ті, що з’явилися нещодавно, і ті, які виникнуть у майбутньому.
“Є Розмова”
Грантер: ГО “Мистецьке об’єднання “ПЛАЙ”
Цей проєкт мав на меті стимулювати діалог між представниками культурних індустрій, бізнесу та влади у Вінниці. У його межах було організовано шість заходів на стратегічних локаціях міста, які стали платформами для обговорення та аналізу локальних креативних секторів. Проєкт створив умови для взаємодії та налагодження зв’язків між різними гравцями екосистеми культурних індустрій. Записи чотирьох подій можна переглянути за посиланням: YouTube-плейлист “Є Розмова”.
КультПравоФорм
Грантер: ГО “Центр суспільних інновацій”
У межах цього проєкту ГО “Центр суспільних інновацій” провели чотири опитування, двадцять глибинних інтерв’ю, одну панельну дискусію та три круглі столи, на яких презентували дев’ять аналітичних записок, пізніше скерованих до представників органів влади. Основна ідея усіх заходів – скоординувати активних стейкхолдерів та розробити інструменти, завдяки яким культурна політика України буде реалізовуватися з урахуванням реального потенціалу, можливостей та пріоритетів розвитку сектора.
З аналітичними матеріалами можна ознайомитися за посиланнями:
- Інституційна роль культури та мистецької освіти у розвитку держави (Олеся Дацко)
- Механізми подолання демографічної кризи в мистецькій освіті України (Марія Флейчук)
- Реформи вищої мистецької освіти України: ризики та виклики (Анна Єфімова)
- Культурна спадщина як складова національної безпеки України (Ірина Гаюк, Олеся Дацко, Олена Жукова)
- Пріоритети збереження матеріальної культурної спадщини України в умовах війни (Іван Щурко, Олеся Дацко)
- Чинники збереження та капіталізації нематеріальної культурної спадщини в Україні (Денис Васильєв)
- Потенціал креативних та культурних індустрій для соціально-економічного розвитку та повоєнного відновлення України (Уляна Щурко, Марія Флейчук)
- Інституційні стимули розвитку креативних та культурних індустрій в Україні (Зоряна Куриляк)
- Креативні та культурні індустрії як чинники розвитку територіальних громад: оцінка та політика капіталізації (Денис Васильєв, Олеся Дацко)
УЗГОДА
Грантер: ГО “Design for Ukraine”
УЗГОДА – проєкт, спрямований на підсилення української креативної спільноти в галузі інтелектуальної власності і договірних відносин. У межах цього проєкту було розроблено зразки стандартних договорів для дизайнерів та ілюстраторів, а також Керівництво, що детально пояснює, як ефективно використовувати ці договори, зокрема їхню важливість у правовій сфері, а також поради з ведення переговорів та захисту прав інтелектуальної власності. Зразки договорів та Керівництво доступні за посиланням.
Зразки договорів створені спеціалістами Українського національного офісу інтелектуальної власності та інновацій (IP Офіс) та Аллою Смородиною, експерткою з права інтелектуальної власності, адвокаткою, докторкою філософії у галузі права, авторкою монографії «Ліцензійний договір у цивільному праві України».
Майстерня практиків культури
Виконавець: Український католицький університет
Майстерня практиків культури – це освітня програма, яка допомагає культурним інституціям адаптуватися до змін у суспільстві під час війни. У 2024 році проєкт було сфокусовано на темі календаря, який задає суспільству ритм пережиття часу і визначає цінності, що лежать в першооснові культури.
Програма включала тренінги, практичні заняття та дискусії з експертами, які допомогли учасникам із різних міст і містечок України розробити нові підходи до планування подій та програмної діяльності. Завдяки цьому учасники змогли інтегрувати ідеї відновлення та стійкості у свої культурні ініціативи.
Учасники навчальної програми Підтримка креативної економіки отримали можливість продовжити свою діяльність у сфері культурних і креативних індустрій через участь у нашому грантовому конкурсі.